Dziś mamy 22 października 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
21 października 2024

Msza św. w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci. "Zło dobrem zwyciężaj"

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Za czym się opowiadasz, po której jesteś stronie: prawdy# czy kłamstwa, wolności czy zniewolenia, miłości czy nienawiści, dobra czy zła?” – pytał bp Krzysztof Włodarczyk w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim.

Biskup bydgoski przewodniczył Mszy św. w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na którą zaprosił Zarząd Regionu Włocławsko-Toruńskiego NSZZ „Solidarność”. – Dzisiaj do grobu błogosławionego przyjeżdżają ludzie z krajów, gdzie wolność człowieka, ich sumienia są łamane. Przy nim uczą się jak w systemie zniewolenia żyć w prawdzie i duchowej wolności – mówił w homilii biskup.

Na początku rozważań przywołał słowa innego błogosławionego – bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, który podkreślił, że „Solidarność” w kilka miesięcy zrobiła więcej, niż zdołałaby dokonać tego najbardziej sprawna polityka”.

Jak zauważył bp Włodarczyk z postacią bł. ks. Jerzego Popiełuszki mocno zrosły się trzy słowa, uważane za motto jego kapłańskiej i męczeńskiej drogi: „Zło dobrem zwyciężaj”. Przypomniał, że zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian w pełnej frazie brzmią: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. – „Zło dobrem zwyciężaj” to był – można powiedzieć – sposób ks. Jerzego Popiełuszki na przemianę człowieka i świata. Nie walka, przemoc, nienawiść – ale prawda, dobro i miłość. „Nie walcz przemocą. Nie walcz przemocą! Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości. Komu nie udało się zwyciężyć sercem lub rozumem, usiłuje zwyciężyć przemocą” – mówił ks. Jerzy po tym, gdy w grudniową noc 1982 roku Służba Bezpieczeństwa wrzuciła do jego mieszkania cegłę z ładunkiem wybuchowym. Zło może zwyciężyć tylko ten – jak mówił dalej – „kto sam jest bogaty w dobro, kto dba o rozwój i ubogacenie siebie tymi wartościami, które stanowią o ludzkiej godności dziecka Bożego. Pomnażać dobro i zwyciężać zło to dbać o swoją ludzką godność”.

Biskup Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że ks. Jerzy po raz pierwszy użył publicznie pawłowej frazy zaledwie jedenaście dni przed śmiercią, a po raz ostatni powtórzył ją w czasie nabożeństwa różańcowego w Bydgoszczy, na kilka godzin przed porwaniem. – Myśl tę, dodajmy, zaczerpnął z modlitwy Jana Pawła II – swojego wielkiego duchowego mistrza i co trzeba podkreślić: opiekuna, który mocno wspierał ks. Jerzego w najtrudniejszych, ostatnich latach jego duszpasterskiej działalności – powiedział.

Myśl zawarta w słowach „Zło dobrem zwyciężaj” była według biskupa bydgoskiego zwieńczeniem całego nauczania ks. Jerzego Popiełuszki, które z kolei najpełniej oddają homilie (26 homilii), jakie wygłosił w czasie Mszy Świętych za Ojczyznę od lutego 1982 do września 1984 roku odprawionych w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. – Wśród wielu wartości ewangelicznych, i ogólnoludzkich zarazem, o których mówił w czasie tych Mszy św., na wiodących miejscach są dwie: prawda i wolność. To są dwa wielkie tematy życia i nauczania ks. Jerzego, z którymi, oczywiście, wiążą się inne wartości: miłość, dobro, sprawiedliwość, solidarność – zaznaczył.

W czasie Mszy św. za Ojczyznę, kiedy ks. Jerzy Popiełuszko – jak dodał bp – na ołtarzu składał w ofierze Bogu ból i cierpienia tysięcy ludzi, oni uwalniali się od lęku i strachu, ale także od nienawiści i żądzy odwetu wobec tych, którzy w imieniu komunistycznej władzy krzywdzili, upokarzali, łamali ich godność. – Ci ludzie wychodzili z Mszy św. odmienieni, z poczuciem godności, wolni i gotowi do przebaczenia – mówił.

Na zakończenie rozważań bp przypomniał, że w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu znajduje się pamiątkowa tablica, wmurowana kilka lat po śmierci ks. Popiełuszki, na której napis brzmi: „Misja księdza Jerzego dzisiaj to przypomnienie całemu narodowi polskiemu, tym od samego szczytu z Warszawy, aż po krańce naszych Bieszczad – nie budujcie bez Prawdy, bo się zawali”. – Myślę, że te słowa można rozszerzyć na cały świat: „nie budujcie bez prawdy, bo się zawali” każde życie: indywidualne i każdej wspólnoty – dodał.

Po Mszy św. uczestnicy, w tym liczne poczty sztandarowe, przeszli pod pomnik bł. Jerzego Popiełuszki autorstwa Zbigniewa Mikielewicza. Wykonany z brązu przedstawia postać męczennika za wiarę. Został ufundowany przez pracowników i związki zawodowe „Solidarność” Grupy Kapitałowej Solbet, która także zaangażowała się w obchody 40. rocznicy śmierci kapłana. – Słowa księdza Jerzego są i będą wciąż aktualne. To nimi „Solidarność” wciąż się kieruje. „Zło dobrem zwyciężaj”, czyli to dobro wciąż powinno być w serach. Poza tym mamy się kierować katolicką nauką społeczną, co zostało zaznaczone w naszej preambule. Dla „Solidarności” nigdy nie ma łatwych czasów i nie zapowiada się, by było lepiej. Jednak nie należy się poddawać. I nauka, którą ks. Jerzy przekazywał, nigdy nie była mieszaniem się w politykę. On miał ten dar od Boga, który powodował, że trafiał do ludzi – powiedzieli przewodniczący Zarządu Regionu Włocławsko-Toruńskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Jeziorek i przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Sebastian Gawronek. – Od ponad dwóch lat towarzyszy nam postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki w tym pomniku, obok którego nie przechodzimy obojętnie. Kapelana „Solidarności”, który uczył nas prawdziwej miłości do Boga i Ojczyzny – zakończył proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim – ks. Andrzej Stachowicz, dziękując wszystkim za obecność.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!