Dziś mamy 31 marca 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:
28 marca 2025

Nad IV kręgiem Opery zawisła tradycyjna wiecha. Symboliczna uroczystość

fot. KPUW

fot. KPUW

Zakończyły się prace konstrukcyjne IV kręgu #Opery Nova. Wczoraj, t. 27 marca, na jej szczyt wciągnięto symboliczną wiechę. W uroczystości uczestniczył Wicewojewoda Piotr Hemmerling oraz przedstawiciele samorządu województwa, władz miasta i środowiska muzycznego.

Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Piotr Hemmerling z Marszałkiem Województwa Piotrem Całeckim oraz Zbigniewem Ostrowskim, a także Prezydentem Miasta Bydgoszcz podczas ceremonii zawieszania symbolicznej wiechy na IV kręgu Opery Nova.

Na powstającym gmachu IV kręgu Opery zawisła dziś wiecha, symbolizująca ukończenie konstrukcji obiektu. W uroczystości uczestniczyli również Marszałek Województwa Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz dyrektor Opery Nova Maciej Figas. Uroczystość była również okazją do zaprezentowania dotychczasowych dokonań na placu budowy.

Rozbudowa opery jest realizacją pierwotnej koncepcji architektonicznej budynku Opery z 1962 roku, zakładającej trzy przenikające się kręgi oraz połączony z nimi tarasem krąg czwarty. Pierwsze prace na terenie parkingu Opery Nova rozpoczęły się w lutym 2023 roku.

Inwestycja „Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o IV krąg" zapewni optymalne warunki dla realizacji spektakli operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych, a także przyczyni się do rozwoju działalności festiwalowej oraz poszerzenia funkcji kongresowo-konferencyjnej.

To jedna z inwestycji, która będzie miała duży wpływ na rozwój miasta na wielu płaszczyznach. Tworzymy jeszcze lepsze warunki do funkcjonowania jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w regionie. Dzięki rozbudowie wprowadzamy też architektoniczny ład do serca Bydgoszczy. Zyskujemy nie tylko oryginalny budynek, ale przy okazji powstaje nowy parking podziemny i taras z widokiem na naszą Wyspę Młyńską - mówił Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

W IV kręgu Opery znajdzie się między innymi:

  • sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
  • przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer budynku Głównego Opery
  • przestrzeń wystawiennicza i innych działań artystycznych;
  • sala kinowa o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osoby;
  • powierzchnia dopełniająca o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.
  • Druga część inwestycji, którą jest dwupoziomowy garaż podziemny zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew. W trakcie rozbudowy Opery Nova o IV krąg kładka zostanie lepiej skomunikowana z placem otaczającym ważny gmach.

Budowa obiektu finansowana jest z funduszy Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Bydgoszczy. 470 mln zł z programu FEnIKS z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasiliło w marcu 2024 roku polskie instytucje kultury, w tym Operę Nowa w Bydgoszczy.

matertiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!